FÖRSTA HELIGA KOMMUNION

På Kristi Himmelsfärds dag, den 18 maj tar våra barn som har förberetts sin första heliga kommunion kl. 12.00. Vi tänker på dem och deras familjer att den Uppstånden Herre finner ett väl förberett rum hos dem alla. Övning och bikt inför den stora festen äger rum tisdag den 16 maj kl.18.30.

MAJ DEVOTION- DIGITAL ROSENKRANSEN

Maj månad är enligt Kyrkans tradition dedikerat till Jungfru Maria, Herrens moder och vår moder i bön med henne särskilt genom att be rosenkransen. Med anledning av detta uppmuntrar vi alla församlingsmedlemmar att hålla denna månad levande genom att be med Maria under denna månad. Under maj månad varje dag från måndag till söndag ber vi rosenkransen tillsammans via Zoom kl. 18.30. Fredagar ber vi tillsammans kl.17.00 i kyrkan. Länken kommer att finnas i WhatsApp plattformen och vår Facebook sida. Är du inte med i WhatsApp gruppen? Registrerar gärna dig genom att skicka ditt mobilnummer och namn till 073 658 37 66.

 

Gudstjänstordning för den kommande Påsktiden:

Måndag - 15 maj
Skolsystrar de N.D.  07:30 – mässan
Tisdag - 16 maj
Missionaries of Charity,
Harragatan 8, lgh 1402
08:00 – mässan på engelska
Torsdag - 18 maj
Kristi Himmelsfärds Dag
Fisksätra kyrka
Fisksätra torg 19
11:30 – rosenkransen
12:00
– mässan på svenska
Fredag - 19 maj
S:t Johannes, martyr
Fisksätra kyrka
Fisksätra torg 19
17:30 – Eukaristisk Tillbedjan
18:30 – mässan på svenska
Lördag - 20 maj
S:t Bernadino av Siena
Missionaries of Charity,
Harragatan 8, lgh 1402
08:00 – mässan på engelska
Sjunde Påsksöndagen - 21 maj  Fisksätra kyrka
Fisksätra torg 19
11:30 – rosenkransen
12:00 – mässan på svenska 

 

 

LÄSNINGARNA: SJÄTTE PÅSKSÖNDAGEN
Apg 8:5-8,14-17, Ps 66, 1 Pet 3:15-18, Joh 14:15-21

PÅVENS BÖNEINTENTIONER FÖR MAJ
Att kyrkliga rörelser och grupper dagligen återupptäcker evangelisationens uppdrag, och ställer sina nådegåvor i tjänst till världens behövande.

TROSUNDERVISNING
Idag söndag den 14 maj är det undervisning för alla grupper. Undervisningen börjar vi kl. 11.00 och mässa firas kl.12.00. Vi vill påminna att deltagande i mässa är en obligatorisk och integrerad del av undervisningen.

KONFIRMATION I S: T KONRAD
På Kristi Kropps och blods högtidsöndag, den 11:e juni
kommer Anders Kardinal Arborelius, OCD, vår biskop till att konfirmera fyra av våra ungdomar i vår församling. Den heliga mässan firas den dag kl. 15.00 istället för kl. 12. 00 som vanlig. Låt oss be för dessa ungdomar att de i sanning öppnar sig till den Heliga Andens gåvor och frukter genom livet.

HUR FÖRDJUPAR MAN SIN TRO?
Svar: Läs den heliga skrift och andra andliga böcker särskilt om helgonen regelbundet-

HUR FÅR JAG KÄNNA KRISTENDOM BÄTTRE?
Svar: Läs gärna kyrkofäderna.

JAG VILL LÅTA LÄSA MÄSSA FÖR MIN INTENTION
Fråga din kyrkoherde om han kan ta emot din önskan. Man ger ett s.k. mässtipendium på ca. 50kr.

MITT BARN SKA DÖPAS ELLER VI VILL GIFTA OSS I KYRKAN
Kontakta kyrkoherden på 073 658 37 66


Chikezie Onuoha,
Kyrkoherdeo