MAJ DEVOTION- DIGITAL ROSENKRANSEN

SMaj månad är enligt Kyrkans tradition dedikerat till Jungfru Maria, Herrens moder och vår moder i bön med henne särskilt genom att be rosenkransen. Med anledning av detta uppmuntrar vi alla församlingsmedlemmar att hålla denna månad levande genom att be med Maria under denna månad. Under maj månad varje dag från måndag till söndag ber vi rosenkransen tillsammans via Zoom kl. 18.30. Fredagar ber vi tillsammans kl.17.00 i kyrkan. Länken kommer att finnas i WhatsApp plattformen och vår Facebook sida. Är du inte med i WhatsApp gruppen? Registrerar gärna dig genom att skicka ditt mobilnummer och namn till 073 658 37 66.


FÖRSTA HELIGA KOMMUNION

På Kristi Himmelsfärds dag, den 18 maj tar våra barn som har förberetts sin första heliga kommunion. Vi tänker på dem och deras familjer att den Uppstånden Herre finner ett väl förberett rum hos dem alla. Övning och bikt inför den stora festen äger rum tisdag den 16 maj kl. 18.30.

 

Gudstjänstordning för den kommande Påsktiden:

Måndag - 8 maj
Skolsystrar de N.D.  07:30 – mässan på svenska
Tisdag - 9 maj
Missionaries of Charity,
Harragatan 8, lgh 1402
08:00 – mässan på engelska
Torsdag - 11 maj Skolsystrar de N.D.  07:30 – mässan
Fredag - 12 maj
S:t Nereus, S:t Achilleus,
S:t Pankratios, martyrer

Fisksätra kyrka
Fisksätra torg 19
17:30 – Eukaristisk Tillbedjan
18:30 – mässan på svenska
Lördag - 13 maj
Den saliga jungfru Maria av Fatima
Missionaries of Charity,
Harragatan 8, lgh 1402
08:00 – mässan på engelska
Sjätte Påsksöndagen - 14 maj  Fisksätra kyrka
Fisksätra torg 19
11:30 – rosenkransen
12:00 – mässan på svenska 

 

 

LÄSNINGARNA: FEMTE PÅSKSÖNDAGEN
Apg 6:1–7, Ps 33, 1 Pet 2:4–9, Joh 14:1–12


PÅVENS BÖNEINTENTIONER FÖR MAJ
Att kyrkliga rörelser och grupper dagligen återupptäcker evangelisationens uppdrag, och ställer sina nådegåvor i tjänst till världens behövande.


TROSUNDERVISNING
Nästa söndag den 14 maj blir det undervisning för alla grupper. Undervisningen börjar vi kl. 11.00 och mässa firas kl.12.00. Vi vill påminna att deltagande i mässa är en obligatorisk och integrerad del av undervisningen.


FÖRSAMLINGS ÅRSMÖTE
Ett nytt datum för vårt årsmöte meddelas så snart som möjligt. Vi ber om ursäkt om detta.


KONFIRMATION I S: T KONRAD
På Kristi Kropps och blods högtidsöndag, den 11:e juni kommer Anders Kardinal Arborelius, OCD, vår biskop till att konfirmera fyra av våra ungdomar i vår församling. Den heliga mässan firas den dag kl. 15.00 istället för kl. 12. 00 som vanlig. Låt oss be för dessa ungdomar att de i sanning öppnar sig till den Heliga Andens gåvor och frukter genom livet.


KYRKKAFFE
Nästa söndag strax efter mässa blir det kyrkkaffe. Alla är hjärtligt välkomna.


Chikezie Onuoha,
Kyrkoherdeo